• Bane1
  • Bane2
  • Bane3
  • Bane1
  • Bane2
  • Bane3

OP a OS Elektroinštalácie

Aké druhy OPaOS (revízie) sa vykonávajú ?

  • Východisková
  • Periodická alebo pravidelná
  • Mimoriadna alebo na požiadanie

Východisková OPaOS (revízia)

Východisková OPaOS je revízia vykonaná na novom alebo rekonštruovanom elektrickom zariadení a bleskozvode pred jeho uvedením do prevádzky. Správa o východiskovej revízii elektrického zariadenia a bleskozvodu musí byť uložená u prevádzkovateľa a musí byť prístupná orgánom štátneho odborného dohľadu. Správa o východiskovej OPaOS (revízií) elektrického zariadenia a bleskozvodu musí byť uložená trvale u prevádzkovateľa až do zrušenia elektrického zariadenia a bleskozvodu.

Periodická alebo pravidelná OPaOS (revízia)

Periodická alebo pravidelná OPaOS je revízia prevádzkovaného - existujúceho elektrického zariadenia a bleskozvodu vykonávaná v pravidelných lehotách stanovených Vyhláškou MPVaR SR č. 508/2009 Z. z. (príloha č. 8) a normami STN 33 1500:1990~2007, STN EN 62305-3:2007 (STN 34 1390:1969~2007) a STN 34 1391:1998~2008.
Správa o pravidelnej revízii elektrického zariadenia a bleskozvodu musí byť trvale uložená u prevádzkovateľa najmenej do vyhotovenia nasledujúcej správy o pravidelnej OPaOS (revízií) elektrického zariadenia a bleskozvodu.

Čo je predmetom OPaOS elektrickej inštalácie ?

Predmet OPaOS:

Podrobnou prehliadkou, meraním a skúšaním zisťujeme stav elektrického zariadenia (el. inštalácie) z hľadiska jeho bezpečnosti pred úrazom elektrickým prúdom.

Revízia elektrického zariadenia a zariadenia na ochranu pred účinkami atmosférickej elektriny (bleskozvod) je overenie ich stavu z hľadiska bezpečnosti a ochrany pred bleskom. Požiadavky bezpečnosti a ochrany pred bleskom sa považujú za splnené, ak elektrické zariadenie a bleskozvod zodpovedá z hľadiska bezpečnosti príslušným ustanoveniam technických noriem a vyhlášok.

Pre každú elektrickú inštláciu postupne zisťujeme:

Úvodné práce a vstupné formality pri OPaOS kontakt s prevádzkovateľom, vybavenie vstupných formalít, stanovenie plánu revízie, oboznámenie sa s bezpečnostnými predpismi, oboznámenie a vyhľadanie príslušnej dokumentácie, predchádzajúcich správ o OPaOS, určenie prostredia a iné.

Prehliadka elektrického zariadenia, ktoré je predmetom OPaOS jedná sa konkrétne o body a) až m) č.l. 61.2.3 normy STN 33 2000-6:2007, ale taktiež napríklad aj o: zrakovú prehliadku, posúdenie vyhotovenia uloženia a umiestnenia elektrickej inštalácie, prehliadka a kontrola značenia, ochrany pred požiarom, koróziou, pôsobenie vonkajších vplyvov, prechody káblov stenami, tesnenie a pod.

Skúšanie resp. meranie pri OPaOS elektrickej inštaláciejedná sa konkrétne o body a) až j) č.l. 61.3.1 normy STN 33 2000-6:2007, ide napríklad o merania a skúšky: izolačného odporu, impedancie poruchovej slučky, prechodového odporu, spojitosti vodičov, doplnkovej ochrany, sledu fáz a polarity atď..

Záverečné práce pri OPaOSvypracovanie správy o OPaOS, vyhodnotenie prehliadky, skúšky, merania a všeobecne všetkých poznatkov a faktov nadobudnutých počas výkonu OPaOS, zhrnutie a vymedzenie nedostatkov a nezhôd, určenie termínov pre najbližšiu alebo opakovanú OPaOS, odovzdanie a prebratie správy prevádzkovateľom a atď..

A iné, každá OPaOS je unikátna a špecifická.

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie